BRAVO KAUBOJI: Hrvatska osvojila broncu na EP!

Veliku, prekrasnu, zasluženu brončanu medalju osvojila je hrvatska rukometna vrsta na europskoj smotri u Poljskoj. U silno zanimljivoj utakmici Hrvatska se revanširala Norvežanima za poraz u skupini, i to i te kako, pobijedila    31-24   (15-11). Osvajanjem odličja na ovom jakom natjecanju hrvatski rukomet potvrdio je svoju životnost i elan.

Napose, što je naša reprezentacija na EP- u   u Poljskoj otišla posve pomlađena, s novim izbornikom Željkom Babićem.  Unatoč oscilacijama, a mladost je tome inače sklona, neke partije naše reprezentacije na ovome natjecanju bile su antologijske, ponajprije polufinalna protiv Poljske i ova za 3.  mjesto protiv Norveške.

Hrvatska ima blistavu rukometnu budućnost, u sveopćoj krizi momčadskih sportova u nas rukometaši još uvijek drže najveći svjetsku kvalitativnu razinu. Čestitke od srce i izborniku i svim rukometašima.

S ovom pobjedom Hrvatska je osigurala izravan plasman na svjetsku smotru u Francuskoj dogodine!

Brzo stečena dva pogotka  prednosti na startu utakmice su naši brzo ispustili. No, Hrvatska je isto tako brzo vratila prednost, a sjajan je na vratima bio Stevanović, koji kao da je želio pokazati kako je neopravdano bio zapostavljen u polufinalnoj utakmici protiv Španjolske.

Stiglo se tako do finih 10-6 prednosti u 17. minuti. Morao je norveški izbornik pozvati minutu odmora. Iako umorni, naši su igrači igrali veoma dobro u tom razdoblju utakmice. Nije Norvežanima pomogla ni minuta odmora, jer Hrvatska je i dalje blistala, držala mahom četiri pogotka prednosti. S 15-11 za Hrvatsku se i otišlo na odmor.

Brončana medalja, izgledalo je, bila je nadohvat ruke.

Još se bliže činila kad je Hrvatska na samom staru nastavka došla i do pet pogodaka prednosti. I onda je uslijedila “crna rupa”, toliko često viđena kod naših rukometaša na ovome natjecanju. Norvežani su došli na samo dva gola zaostatka. I imali priliku da dođu na samo minus od jednog pogotka, ali je Stevanović obranio norvški sedmerac.

No, Norvežani su i dalje prijetili, Hrvatska nije izlazila iz krize. I u 40 minuti, vjerovali ili ne, rezultat je bio izjednačenl Hrvatska je u desetak minuta propustila vodstvo od pet golova.

Započela je prava drama, gol za gol, Hrvatska je čas vodila s dva, čas samo s jednim pogotkom. Pitanje je bilo tko će prvi popustiti, Hrvati ili Norvežani? Kod 21-20 Štrlek je promašio i sedmerac i zicermi ponudio Norvežanima veliku prigodu. Koju srećom nisu iskoristili.

Stevanović je u tom trenutku radio čuda, obranio je još jedan sedmerac. Devet minuta prije kraja Hrvatska je vodila 24-21. U zanosu su odigrali naši rukometaši posljednje minute i pobjedu  više nisu na trenutak doveli u pitanje.

Za hrvatsku reprezentaciju ovo je treća brončana medalja na EP. Prvu su osvojili na prvom EP-u u Portugalu 1994. godine, a drugu prije četiri godine u Srbiji.

Izbornik hrvatski rukometaša nakon osvojene bronce je ponovio kako nije samo riječ o sportskom uspjehu, već da je i vjera imala bitnu ulogu.

“Ja sam već prije rekao da je to čudo. Ali još ću vam nešto reći. Ispunilo se proročanstvo”, kazao je Babić u uvodu što je zbunilo novinara RTL-a, koji ga je upitao da objasni.

“To vam je objašnjenje, proročanstvo se ispunilo”, ponovio je izbornik.

Izbornik je kazao da su igrači pokazali karakter, ali i da su bili nadahnuti.

“Hvala svima njima, bili su nadahnuti, imali smo zajedničko srce. Protivnike je bilo strah. Oni su jako zaslužni što su osvojili medalju. Imali smo mi pomoć i sa drugih strana. Igrači su igrali, ali su bili nadahnuti, sto posto”.

“Sretan sam jer je hrvatski narod sretan. Meni slava ne treba. Hrvatski narod da se ujedini, da bude sretan, to mi je drago.”

Domagoj Duvnjak je pak kazao:

“Čestitke dečkima, pokazali su karakter. Te utakmice za 3. mjesto su dokaz da ova ekipa ima karakter. Teško je nakon poraza u polufinalu. Mi smo sretni s ovom broncom.”

Svašta se događalo, rub ispadanja…krvavo stečena medalja.

“Sve ste dobro rekli. Od fantastičnih trenutaka do ne baš tako dobrih. Zasluženo smo osvojili ovo medalju.”