EURO izvješće o prvom protivniku Vatrenih: Turska

Turska je pobijedila u obje prijateljske utakmice odigrane uoči Europskog nogometnog prvenstva, ali ne u savršenom izdanju, iako navijačima ne bi smetalo da i dalje posrću, ako je konačan ishod pobjeda, i ako će se tako nastaviti i u Francuskoj.

Turska je pobijedila reprezentaciju Švedske rezultatom 2:1. Na stadionu Antalya oba je gola za Tursku postigao 24- godišnji napadač Besiktasa Cenk Tosun, u 32. i 81. minuti. Pogodak za Švedsku, koja je nakratko izjednačila na 1:1, postigao je Andreas Granqvist u 74. minuti.

Utakmica između Austrije i Turske završena je rezultatom 1:2. Obje su momčadi pokazale namjeru da igraju napadački, a umjesto da Austrija  ide na poluvrijeme s prednošću (u 22. minuti Zlatko Junuzović pogađa za 1:0), Hakan Calhanoglu iz slobodnog udarca zabija gol iz snova u 43. minuti , Arda Turan u 56. minuti zabija pobjednički pogodak za Tursku, zahvaljujući  pogrešci domaćeg vratara.

Što smo naučili

• Veznjak Mehmet Topal još je jednom dokazao da je jako učinkovit i brz od centra nazad i obratno
  • Napadač Besiktasa Cenk Topal izgleda da je prvi izbor kad je u pitanju pokrivanje napadača Buraka Yilmaza
  • Turska je pokazala da može ostvariti dobar rezultat čak i kad stvari krenu loše , time momčad pokazuje samopouzdanje i ne gube disciplinu ni nakon popuštanja.

Ostaju pitanja…

• Uz nedostatak dosljednih turskih napadača u Super Lig, kako će trener Fatih Terim mijenjati svoje napadačke opcije?
  • Gokhan Tore izdržava dvije utakmice suspenzije- hoće li time bit isključen iz UEFA EURO 2016.?
  • Oguzhan Ozyakup ima dobru patiju sa Besiktasom, ali može li podržati i nacionalni tim u napretku?

Prostor za poboljšanje

Dobra je vijest kako je Hakan Calhanoglu drugi potencijalni izvođač slobodnog udarca uz Selcuk Inana, ali dugogodišnji je problem reprezentacije Turske bavljenje slobodnim udarcima  i udarcima iz kuta, a obrana može biti najproblematičnija linija Terimove ekipe.

Golmani: Volkan Babacan ( Istanbul BB ). Braniči: Gökhan Gönül ( Fenerbahçe), Caner Erkin (Fenerbahçe), Hakan Balta (Galatasaray) Vezni: Arda Turan (Barcelona),  Selcuk Inan  (Galatasaray ), Hakan Çalhanoğlu (Leverkusen), Ozan Tufan (Fenerbahče). Napadači:  Burak Yilmaz (Beijing Guoan).

Izvor: UEFA.com