POVIJESNI USPJEH – HRVATSKI OLIMPIJCI RUŠE SVE REKORDE

Senzacionalna pobjeda 21-godišnja Sare Kolak u bacanju koplja peto je zlatno odličje za hrvatske sportaše na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, a ukupno 11 zlato osvojeno na ljetnim OI od samostalnosti.

Kolak je u Riju napravila jedno od najvećih iznenađenja u povijesti atletike bacivši u finalu koplje 66.18 metara  tako se pridružila Josipu Glasnoviću(trap), Valentu i Martinu Sinkoviću (dvojac na pariće),Sandri Perković (bacanje diska), te Šimi Fanteli i Igoru Mareniću (klasa 470) koji su osvojili zlata u Riju.

Na prethodnih šest OI pod hrvatskim obilježjima zlata su osvajali još rukometaši (dva puta), vaterpolisti, Nikolaj Pešalov (dizanje utega), Sandra Perković (disk) i Giovanni Cernogoraz (trap).

Hrvatska sada ima 30 osvojenih medalja na ljetnim OI, a medalje u Riju osigurali su i vaterpolisti koji su ušli u finale, te boksač Filip Hrgović koji ima najmanje broncu u superteškoj kategoriji.

OI u Riju tako su najuspješnije za hrvatske sportaše od samostalnosti. Dosada su rekordne bile Igre u Londonu prije četiri godine kada su hrvatski sportaši osvojili šest medalja, tri zlata, jedno srebro i dvije bronce.

POPIS OSVAJAČA ODLIČJA S LJETNIH OI

2016 RIO DE JANEIRO

Zlato – Sara Kolak – koplje

Zlato – Šime Fantela i Igor Marenić – klasa 470

Zlato – Sandra Perković – disk

Zlato – Martin i Valent Sinković – dvojac na pariće

Zlato – Josip Glasnović – trap

Srebro – Tonči Stipanović – klasa laser

Srebro – Damir Martin – samac

* Najmaje bronca – Filip Hrgović – boks

* Najmanje srebro – vaterpolisti

2012 LONDON

Zlato – vaterpolo reprezentacija

Zlato – Sandra Perković – disk

Zlato – Giovanni Cernogoraz – trap

Srebro – četverac na pariće (Damir Martin, Martin Sinković, Valent Sinković, David Šain)

Bronca – rukometna reprezentacija

Bronca – Lucija Zaninović – taekwondo, do 49 kg

2008 PEKING

Srebro – Blanka Vlašić – skok u vis

Srebro – Filip Ude – konj s hvataljkama

Bronca – Sandra Šarić – taekwondo do 67 kg

Bronca – Martia Zubčić, taekwondo do 57 kg

Bronca – Snježana Pejčić, zračna puška 10 m

2004 ATENA

Zlato –  rukometna reprezentacija

Srebro – Duje Draganja – plivanje, 50 m slobodno

Srebro – Dvojac bez kormilara (Nikša i Siniša Skelin)

Bronca – Nikolaj Pešalov, dizanje utega do 69 kg

Bronca – Mario Ančić i Ivan Ljubičić, teniski parovi

2000 SYDNEY

Zlato – Nikolaj Pešalov – dizanje utega do 62 kg

Bronca – Osmerac (Igor Francetić, Tihomir Franković, Tomislav Smoljanović, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Krešimir Čuljak, Igor Boraska, Branimir Vujević, Silvijo Petriško)

1996 ATLANTA

Zlato – rukometna reprezentacija

Srebro – vaterpolska reprezentacija

1992 BARCELONA

Srebro – košarkaška reprezentacija

Bronca – Goran Ivanišević – tenis

Bronca – Goran Ivanišević i Goran Prpić – teniski parovi

Leave a Reply