Apsolutno svaka trudnoća je različita. Čak i majke više djece kažu isto, da im je svaka trudnoća donijela nove brige i utjecala drugačije na organizam.
To je period u kojem svaka žena dobije na kilaži, bez obzira koliko pazila na prehranu. No, kako bi se iste kilaže poslije trudnoće lakše riješili, važno je ostati aktivan tijekom trudnoće.
Vježbanje u trudnoći nije zabranjeno, naprotiv dokazano je da lagane vježbe istezanja mogu dodatno olakšati porod i održati vitalnost tokom svih 9 mjeseci.
Osim toga, povoljno će utjecati na razinu hormona u krvi i pomoći vam da izbjegnete klasične probleme kao što su oticanje ruku i stopala te probleme s probavom.
Koje vježbe treba izbjegavati u trudnoći?
Prvo što vjerojatno i vama pada na pamet je da treba izbjegavati kontaktne sportove. U svakom slučaju, radilo se o plesu ili boksu, bila to aktivnost na koju ste navikli i prije trudnoće, izbjegavajte kontaktne sportove i one koji zahtijevaju pomoć drugih, kao što su trbušnjaci ili dizanje utega.
Jednostavne vježbe istezanja, pogotovo pilates i yoga, mogu pomoći tijelu da se dodatno pripremi za dolazak bebe.
Nakon 16.og tjedan trudnoće, u poodmaklom periodu, treba izbjegavati vježbe na leđima. Osim toga valja izbjegavati ležanje na trbuhu i predugo stajanje ili sjedenje na jednom mjestu.
Profesionalni treneri preporučuju jačanje lopatica i gornjeg dijela leđa. To je i očekivano, s obzirom da u poodmakloj trudnoći dodatno rastu grudi i opterećuju leđa. Kako ne biste razvili grbu na leđima možete raditi jednostavne vježbe s bučicama i to u sjedećem položaju. Nemojte koristiti bučice teže od 0.5 kg.
Koje vježbe se preporučuju u trudnoći?
Kako bi porod protekao bez komplikacija, valja raditi na jačanju i otvaranju kukova i bedara. Vježbe koje ćete ovdje moći primijeniti će blagonaklono djelovati i na probavnu sliku. Većina trudnica se tijekom prvom tromjesečja žali na hemoroide i izostanak stolice, što se može spriječiti rekreacijom.
Vježbe na boku su iznimno dobre za sve faze trudnoće.
Dok ležite na boku, skvrčiti koljena i polegnuti ih na tlo. Donju ruku udobno smjestite ispod glave a druga ruka može pomoći kao dodatni oslonac. Sa spojenim stopalima otvarajte koljena te pripazite da ne pomičete kukove i ostatak tijela. Udahnuti dok su obe noge dolje, a izdah slijedi kad otvorite koljena.
Nemojte pretjerivati s brojem ponavljanja, jer ćete isto napraviti i na suprotnoj strani. Poštujte svoje tijelo sa svim ograničenjima koja nastupaju u tom periodu.
Vježbe na koljenima i dlanovima. Spustite se na sve 4, kako se kaže. Noge držite u istom razmaku u kojem su i kukovi a ruke ravno ispod ramena. Leđa bi trebala biti neutralna, odnosno ravna tako da čine savršenu liniju od vrata do trtice.
Jednu nogu i suprotnu ruku pružite u dalj i pokušajte podići onoliko koliko možete a da se pozicija trupa ne promijeni. Za dodatno jačanje lopatica i kukova, možete jednu seriju udaha i izdaha napraviti dok ste u ključnom položaju. No, nemojte pretjerivati.
Vježbe uza zid će pomoći pri ispravnoj poziciji leđa za vrijeme rekreacije. Stanete uza zid s nogama malo udaljenim i savijenim koljenima. Nadlaktice namjestite okomito na tijelo a podlaktice okomite na nadlaktice. Klizite rukama uza zid, bez da ih odvajate od zida za vrijeme izdaha. Na udah ponovo ruke spustite uz tijelo.
Ovu vježbu možete ponavljati 10-ak puta, jer radite sa cijelim tijelom u isto vrijeme.
Vježbanje u trudnoći se savjetuje svim trudnicama, pogotovo onima koje su bile aktivne i prije. No, ono što svakako morate imati na umu je umjerenost. Posavjetujte se dodatno s vašim liječnikom i osobnim trenerom u teretani po pitanju intenziteta vježbi koje ćete moći bez problema raditi svih 9 mjeseci.